مقالات

آموزش شارژ باتری خودرو با اینورتر جوشکاری

آموزش شارژ باتری خودرو با اینورتر جوشکاری

آموزش شارژ باتری خودرو با استفاده از اینورتر جوشکاری، به شما کمک می کند تا در مواقع نیاز با استفاده از تجهیزات جوشکاری، باتری خودرو را شارژ کنید. این فرآیند به ویژه در موارد اضطراری و در موقعیت ‌هایی که باتری خودرو تخلیه شده است، مورد استفاده قرار می‌ گیرد. با این روش، باتری خودرو به مدت کوتاهی بهبود یافته و به اندازه ‌ای انرژی جمع‌ آوری می ‌کند که خودرو را برای تعمیر یا حرکت به محل مورد نظر برساند.

معرفی باتری خودرو

باتری خودرو یکی از اجزای کلیدی و مهم خودرو است که برای تأمین انرژی برای راه ‌اندازی موتور، سیستم ‌های برقی و الکترونیکی خودرو استفاده می ‌شود. باتری ‌های خودرو انواع مختلفی دارند که رایج ترین آن ها باتری های اسیدی و باتری های اتمی می باشند.

باتری های اتمی از کلسیم و صفحات دارای سرب آنتیموان درست شده اند و به آن ها دو آلیاژی نیز گفته می شود. این باتری ها بیشتر برای استفاده در آب و هوای گرم مناسب می باشند. روی این باتری های سه چراغ کوچک به رنگ های سبز، قهوه ای و سفید وجود دارد که وضعیت باتری را نشان می دهند. چراغ رنگ قهوه ای نشان دهنده تمام شدن شارژ باتری است. چراغ رنگ سفید نشان دهنده خراب بودن باتری و چراغ رنگ سبز نشان دهنده این است که باتری سالم است و شارژ هم دارد. طول عمر بیشتر و امکان اضافه کردن آب در مواقع لازم از مزایای استفاده از این باتری های به حساب می آید.

باتری های اسیدی از صفحات سرب و کلسیم ساخته می شوند. شارژ این باتری ها خیلی دیر تمام می شود و  برای شارژ شدن مجدد نیز به زمان کمی نیاز دارند. از جمله ویژگی های این نوع باتری می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • هزینه کم
 • عمر طولانی
 • شارژ سریع
 • عدم نیاز به مراقبت
 • احتمال کم خرابی ترمینال ‌ها 

چگونه باتری ماشین را شارژ کنیم؟

برای شارژ کردن باتری ماشین به روش ‌های مختلفی می ‌توانید اقدام کنید که برخی از این روش ها عبارتند از:

شارژ باتری خودرو با استفاده از شارژر باتری ماشین

بهترین روش برای شارژ باتری ماشین استفاده از شارژر مخصوص باتری ماشین است. در این روش باید باتری ماشین را پیاده کنید و اگر نیاز بود مقداری آب مقطر به آن اضافه کرده و ترمینال‌ های آن را تمیز کنید. سیم مثبت شارژر را به ترمینال مثبت باتری و سیم منفی شارژر را به ترمینال منفی باتری وصل کرده و شارژر را به برق بزنید. جریان را روی پنج درصد از ظرفیت باتری تنظیم کنید.

شارژ باتری خودرو با استفاده از روش باتری به باتری

روش باتری به باتری کردن بسیار رایج است و با نزدیک کردن دو خودرو و متصل کردن باتری خالی به باتری خودروی دیگر انجام می شود. ابتدا باید هر دو خودرو را خاموش کنید و گیره های رنگی و مثبت کابل را بر سر مثبت هر دو باتری و گیره منفی سیاه ‌رنگ کابل را به سر منفی باتری پر و در ماشینی که باتری اش خالی شده روی بلوک موتور یا یک ‌پایه فلزی متصل کنید. حالا باید ماشین خراب را روشن کنید تا باتری شارژ شود.

شارژ باتری خودرو با استفاده دینام از ماشین

دینام ماشین برق تولید می کنید و می تواند زمانی که باتری ماشین در حین رانندگی خالی شده است، آن را شارژ کند. می توانید ماشین را نیم ساعت روشن بگذارید تا دینام باتری را شارژ کند.

شارژ باتری خودرو با اینورتر جوشکاری

در برخی موارد، می ‌توانید با استفاده از اینورتر جوشکاری باتری ماشین را به مدت کوتاهی شارژ کنید. از طریق جریان اینورتر، باتری شارژ خواهد شد. بهتر است این روش فقط در مواقع اضطراری و با اطمینان از اطلاعات فنی ماشین و اینورتر استفاده شود.

آموزش شارژ باتری ماشین با اینورتر جوشکاری

همچنین ببینید: اینورتر جوشکاری تفنگی 400 آمپر باس مدل MMA-400gun

نکات ایمنی حین شارژ باتری خودرو

هنگام شارژ باتری خودرو، رعایت نکات ایمنی بسیار مهم است تا از هرگونه خطر و آسیب به خودتان و باتری جلوگیری کنید. برخی از نکات ایمنی مهمی که باید حین شارژ باتری خودرو رعایت کنید، عبارتند از:

 1. مکان مناسب:
  1. باتری خودرو را در مکانی خارج از دسترس کودکان و حیوانات قرار دهید.
  1. در محیطی مناسب و دور از منابع آتش زا، مواد قابل اشتعال و نوسانات برقی، باتری را  شارژ کنید.
 2. خودرو خاموش:
  1. مطمئن شوید که خودرو خاموش است.
  1. فرمان و کلیدهای برقی را نیز در حالت “خاموش” قرار دهید.
 3. اتصال گیره ‌ها:
  1. گیره ‌های شارژر را ابتدا به قطب مثبت (به طور معمول قطب قرمز) و سپس به قطب منفی (به طور معمول قطب مشکی) باتری متصل کنید.
  1. تاکید می ‌شود که گیره ‌ها تا حد امکان با قطب ‌های باتری تماس داشته باشند و به خوبی بچسبند.
 4. پوشاندن قطب ‌ها:
  1. قطب ‌های باتری را با کاورهای مخصوص یا تیکه ‌های پلاستیکی پوشانده تا از احتمال برق‌گرفتگی جلوگیری شود.
 5. راه ‌های هواگردانی:
  1. مطمئن شوید که هنگام شارژ باتری، راه ‌های هواگردانی (انتهای شلنگ ها، شیارهای باتری) باز و تمیز هستند تا گازهای احتراقی خارج شود.
 6. تهویه مناسب:
  1. شارژر را در محیطی با تهویه‌ مناسب و به دور از مواد قابل اشتعال قرار دهید تا گازهای خطرناک ترکیب نشوند.
 7. علائم هشداری:
  1. در صورتی که بوی سوختنی یا گرم شدن غیرطبیعی احساس کردید، فوراً شارژ را متوقف کنید.

شارژ باتری ماشین چه قدر طول می کشد؟

مدت زمان لازم برای شارژ باتری ماشین به عوامل مختلفی مانند وضعیت باتری، جریان شارژ، ظرفیت باتری، ولتاژ شارژ، شارژر مورد استفاده، دما و وضعیت آن مربوط است. به طور کلی، مدت زمان لازم برای شارژ باتری می ‌تواند متغیر و از چند دقیقه تا چند ساعت متفاوت باشد.

برای دانستن مدت زمان دقیق شارژ باتری ماشین خود، بهتر است به دستورالعمل‌ ها و مشخصات تولید کننده باتری و شارژر خود توجه کرده و همچنین با توجه به شرایط وضعیت باتری، از اطلاعات تخصصی استفاده کنید.

 انواع بهترین روش های شارژ باتری خودرو

 1. شارژ با استفاده از شارژر خودرو: این روش متداول ‌ترین روش شارژ باتری خودرو است. شما می ‌توانید از یک شارژر خودرو قابل حمل استفاده کنید که به طور مستقیم به باتری خودرو وصل شده و از طریق منبع تغذیه خودرو شارژ باتری را انجام دهد. این روش ساده و راحت است و برای باتری ‌های ضعیف مناسب است. اما ممکن است زمان زیادی برای شارژ کامل باتری نیاز باشد و شارژر باید مطابق با نوع باتری و حداکثر جریان شارژ مجاز آن تنظیم شود.
 2. شارژ با استفاده از شارژر همراه: این روش شبیه به شارژ با استفاده از شارژر خودرو است، با این تفاوت که شارژر همراه قابل حمل است و می ‌توانید آن را برای شارژ باتری در هرجایی استفاده کنید. شارژر همراه معمولاً پورت USB دارد و شما می ‌توانید آن را به منبع تغذیه ای مانند پورت USB در خودرو، لپتاپ یا باتری خارجی متصل کنید.
 3. شارژ با استفاده از باتری خودرو دیگر: این روش معمولاً در موارد اضطراری استفاده می ‌شود. شما می ‌توانید باتری خودرو دیگری را با کمک کابل‌ های مناسب به باتری خودرو خود متصل کنید و باتری خودروی خود را شارژ کنید. این روش سریع است و در صورت بروز مشکل در باتری خودروی شما، می‌ تواند کمک کند. اما باید مطمئن شوید که باتری خودروی دیگر به اندازه کافی شارژ شده است و جریان شارژ باتری‌ ها مطابقت داشته باشد.
 4. استفاده از اینورتر جوشکاری: مزیت این روش این است که در مواقع اضطراری می‌ تواند باتری را به طور موقتی شارژ کند. از معایب این روش نیز می توانیم به این مورد اشاره کنیم که عدم دقت در تنظیم ولتاژ و جریان می ‌تواند به باتری و خودرو آسیب برساند و برای شارژ دائمی نیز مناسب نیست. برای استفاده از این روش باید باتری خودرو را خاموش کرده و گیره های اینورتر را به قطب‌ های باتری متصل کنید. سپس اینورتر را روشن و جریان شارژ را تنظیم کنید.

شارژ باتری خودرو با اینورتر جوشکاری

همچنین ببینید: اینورتر جوشکاری ادون مدل ARC-500s

هزینه شارژ باتری ماشین چه قدر است؟

هزینه شارژ باتری ماشین بستگی به موارد مختلفی از جمله نوع باتری، وضعیت شارژ، نوع شارژر، تعرفه قیمت برق در منطقه شما و دیگر عوامل دارد. عواملی که می ‌توانند بر هزینه شارژ باتری ماشین تأثیر داشته باشند عبارتند از:

 1. ظرفیت باتری:  باتری ‌ها ظرفیت‌ های مختلفی دارند و شارژ کامل باتری با ظرفیت ببشتر هزینه بیشتری نسبت به باتری با ظرفیت کمتر خواهد داشت.
 2. وضعیت شارژ باتری: معمولا شارژ کامل یک باتری تخلیه شده هزینه بیشتری نسبت به شارژ یک باتری با وضعیت نیمه پر دارد.
 3. نوع شارژر:  استفاده از شارژرهای خودروی معمولی در مقایسه با شارژرهای حرفه ‌ای و پیشرفته ‌تر می ‌تواند هزینه کمتری داشته باشد.
 4. نرخ تعرفه برق:  هزینه شارژ باتری با توجه به نرخ تعرفه برق در منطقه شما متفاوت خواهد بود.
 5. نوع خودرو:  بعضی خودروها به علت نیاز به باتری ‌های با ولتاژ بالا یا نوع خاصی از باتری ‌ها ممکن است هزینه شارژ بیشتری داشته باشند.

به طور کلی، هزینه شارژ باتری ماشین به صورت متغیر است و به عوامل ذکر شده بستگی دارد و نمی‌توان به طور دقیق یک مقدار مشخص برای آن تعیین کرد.

 جمع بندی

استفاده از اینورتر جوشکاری به عنوان روش اضطراری در شارژ باتری مورد استفاده می باشد. این روش، در صورتی که امکان دسترسی به شارژرهای مناسب نباشد، به ما این امکان را می ‌دهد تا باتری را به طور موقتی شارژ کنیم. به یاد داشته باشید که رعایت اصول ایمنی در انجام این فرآیند بسیار مهم است. ممنون که تا پایان این مطلب با عالمی تولز همراه بودید؛ امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد.

همچنین ببینید: اینورتر جوشکاری 200 آمپر صبا مدل توربو (TURBO)

دیدگاهی در مورد “آموزش شارژ باتری خودرو با اینورتر جوشکاری

 1. Javad گفت:

  خیلی آموز جالبی بود برای مواقع زروری به کار میاد

  1. Alemi admin گفت:

   خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده

 2. هادی گفت:

  شارژ باطری ماشین با اینورتر جوشکاری مطلب جدید و جالبی بود و همچین چیزی رو نمیدونستم. ممنون از این آموزش

  1. Alemi admin گفت:

   خوشحالیم که آموزش شارژ باطری خودرو با اینورتر جوشکاری برای شما مفید بوده دوست عزیز

 3. Ali گفت:

  سلام. به طور کلی بهترین روش برای شارژ باتری ماشین کدوم هست؟

  1. Alemi admin گفت:

   سلام و وقت بخیر. به طور کلی روش های: شارژ باتری خودرو با استفاده از شارژر باتری ماشین، شارژ باتری خودرو با استفاده از روش باتری به باتری، شارژ باتری خودرو با استفاده دینام از ماشین و شارژ باتری خودرو با اینورتر جوشکاری برای شارژ باتری خودرو وجود دارند و شما با توجه به شرایط و امکانات خودتون میتونید یکی از این روش هارو امتحان کنید اما روش اول که استفاده از شارژر باتری خودرو هست بهترین روش محسوب میشه.

 4. حامد گفت:

  برای شارژ باتری خودرو با اینورتر نوع اینورتر و مدلشم فرق داره؟

  1. Alemi admin گفت:

   سلام. خیر تفاوتی نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *