مقالات

اولین ابزارآلات ساخته شده توسط بشر در طول تاریخ

ابزار اولیه بشر

ابزارآلات، مهمترین،ضروری‌ترین و اولین اخترع بشر که قدمتی به درازای تاریخ دارند و عامل موثری در پیشرفت بشر هستند. ابزار‌های اولیه از مواد موجود در طبیعت مثل سنگ و چوب تهیه می‌شدند. ابزارالات اولیه با گذشت زمان تغییر کردند و انسان های نخستین ابزارهای جدید و پیشرفته تری را برای انجام کارها اختراع کردند. به طور کلی انسان‌ها از ابزار دستی برای انجام دادن راحت‌تر کارها استفاده می‌کردند. امروزه شاهد هستید که طیف وسیعی از ابزارها به صورت گسترده در بخش‌های مختلف خانگی، صنعت، هنر و غیره به کار گرفته می‌شوند. از مهمترین عواملی که به رشد و توسعه مشاغل کمک کرد و باعث شد که مشاغل سنتی به صورت موثرتر و ماندگارتر فعالیت کنند، ابزارها بودند. در این مقاله سعی داریم سیر تحول ساخت ابزارها را به ترتیب از ابتدا تا به امروز مورد بررسی قرار دهیم.

 

 تاریخچه پیدایش ابزارآلات

تاریخ دقیقی برای پیدایش اولیه ابزارالات اولیه بشر وجود ندارد؛ باستان شناسان با مطالعه بر روی آثار به جامانده دریافتند که اولین ابزارآلات ساخته شده توسط بشر در طول تاریخ به عصر حجر (پارینه سنگی) برمی‌گردد. طبق آثار باقی مانده از آن دوران، انسان‌ها برای بقای خود نیاز به شکار داشتند و آن را به وسیله ابزارهای دست ساز خود انجام می‌دادند. اغلب دست سازه‌های آن دوران از سنگ و چوب ساخته می‌شدند. استفاده از سنگ تا قرن‌ها بعد رواج داشت اما با گذشت زمان نحوه فرم دادن و موارد استفاده از آن تغییراتی را به همراه داشت. از سنگ برای دفاع از خود، شکار کردن و غیره استفاده می‌کردند. به مرور زمان با ساخته شدن ابزارهای جدید، سبک زندگی انسان‌ها نیز تغییر کرد. انسان‌ها در حدود 10000 سال پیش یکجانشین شدند و برای امرار معاش به کشاورزی و دامداری روی آوردند. در ادامه مقاله دوره‌های مختلف پیدایش ابزارها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

ابزار اولیه بشرا

پیدایش ابزارها در عصر حجر

کهن ‌ترین ابزارآلات اولیه کشف شده دو میلیون ششصد سال قدمت دارد و در منطقه‌ای در کنیای شمالی دیده شده است. ابزارهای دوره عصر حجر همگی از سنگ ساخته شده‌اند. در واقع برای کاربردی‌تر کردن ابزار با تراشیدن سنگ، لبه‌های آن را تیز می‌کردند که برای برش دادن، خراشیدن و خورد کردن مناسب می‌شد. ابزارهای اولیه برای اولین بار در دره‌ای به نام اولدووای واقع در نزدیکی دریاچه ویکتوریا در تانزانیا کشف و به نام همین منطقه نامگذاری شدند. ابزارهای کشف شده در این دوره شامل هسته سنگ، چکش و سنگ‌های تیز است. در حدود 200000 سال پیش در عصر حجر میانه،  ساخت ابزارآلات، شکل جدیدتری به خود گرفت. با تراشیدن سنگ‌ها و نصب آن بر روی چوب، نیزه ساخته شد که برای شکار بسیار مناسب بود. از دیگر ابزارالات اولیه، سوهان بود که برای تراش چوب و پوست استفاده می‌شد و بال‌های سنگی که برای سوراخ کردن پوست مورد استفاده قرار می‌گرفت.

دوره یکجانشینی و پیدایش اولین جوامع

قبل از یکجانشینی انسان‌ها کوچ نشین بودند و برای یافتن مناطقی با آب و هوای بهتر مدام در حال جابجایی بودند. چنین سبک زندگی و مواجه با شرایط سخت به انسان‌ها آموخت که برای امرار معاش به صید و شکار ‌بپردازند. آنها به طور مداوم در حال جمع آوری آذوقه بودند. اما یکجانشینی که بعد از این دوره اتفاق افتاد موجب شد که سرعت ساخت ابزارهای جدید افزایش یابد. در یکجانشینی انسان‌ها برای امرار معاش به کشاورزی و دامپروری روی آوردند. این دوره از تاریخ را نوسنگی یا عصر حجر جدید نامگذاری کردند که مربوط به 10000 سال قبل از میلاد مسیح است.

ابزار اولیه بشر

 

 یکجانشینی باعث پیدایش جوامع اولیه شد و به افزایش جمعیت انسانها بسیار کمک کرد. مسلما برای تهیه غذا که بخشی از آن از طریق کشاورزی بدست می‌آمد نیاز به ابزارهای مخصوص بود. بنابراین تکنولوژی به کار رفته در ساخت ابزارها در همین دوره شروع شد و ابزارهای ساخته شده شکل جدیدتری به خود گرفتند. در این دوره سنگ‌ها به شکل ظریف‌تر و ماهرانه‌تری صیقل داده می‌شدند. ابزارهای ساخته شده در این دوره شامل گوگ، اسکنه، سلت، آدز و تبرهای صیقل خورده بود که در صورت کُند شدن قابلیت تیز کردن داشتند.

اما کشف آتش تحول بزرگی در ساخت ابزارها داشت و از آن به بعد روند ساخت ابزارآلات شکل جدیدتری به خود گرفت. در این دوره استفاده از فلز، بسیار رایج و حتی جانشین سنگ شد. اولین ابزارهایی که بعد از کشف آتش ساخته شد، از فلزات مس و برنز بودند. این اتفاق که در اواخر عصر حجر جدید بود در تمدن بشری تاثیر چشمگیری داشت و باعث شد دوره جدیدی در زندگی انسان‌ها شکل بگیرد.

عصر آهن و ساخت ابزارآلات

 استفاده از فلزات در ساخت ابزارآلات باعث شد زندگی انسان‌ها متحول شود و به همین دلیل به عصر فلز مشهور شد. آشنایی با فلزات باعث شد که افراد به دنبال کشف دیگر فلزات بروند. با کشف طلا شروع به ضرب سکه کردند و فلزاتی مثل مس و برنز نیز برای ساخت ابزارهای جدید استفاده ‌شد. اما مقاومت کم آنها در زمان استفاده به عنوان ابزار، باعث شد که به دنبال فلزات قوی‌تر بروند. استفاده از فلز آهن به 1200 سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد که تمدن‌ یونان-رم با روش خود آن را ذوب کرده و ابزار می‌ساختند. از آنجایی که آهن از مقاومت خوبی برخوردار است و در صورت گرما دیدن قابلیت تغییر شکل دارد، استفاده از آن به سرعت رواج پیدا کرد و خیلی زود در مناطق مختلف جهان گسترش یافت.

شمشیر باستانی

 برای شکل دهی به این فلز نیاز به گرمای شدید بود و منبع تامین گرمای آن سوزاندن زغال سنگ در کوره بود. اما عمده ابزارهای ساخته شده از آهن شامل شمشیر، زره، داس، گاو آهن، نیزه، سکان، کولتر، اسکنه، چرخ کوزه گری و غیره است. ابزارهای آهنی ساخته شده در این دوره نسبت به مس و برنز مقاومت بیشتری نداشتند. اما استفاده از آنها زمانی بیشتر شد که یاد گرفتند آهن را با کربن حرارت دهند و از آن فلز مقاوم‌تری به نام فولاد بسازند. استفاده از فولاد را هیتی‌ها ( از ساکنین قدیم ترکیه امروزی ) آغاز کردند.

قرون وسطی و ساخت ابزارآلات

با وجود اینکه زندگی انسان‌ها در قرون وسطی تغییراتی داشته اما ابزارهای مورد استفاده در این دوره تغییر چندانی نکرد. تقریبا همان ابزارهای قدیمی با همان کارایی در این دوره نیز استفاده ‌شدند. ابزارهایی که برای سنگ تراشی استفاده می‌شد چکش و اسکنه بود و همچنین برای پخش کردن ملات از ماله استفاده می‌شد. برای حرکت دادن گاری‌ از چرخ، و برای بالا کشیدن سنگ‌های بزرگ، قرقره‌های مخصوص به کار می‌گرفتند.

در صنعت نجاری نیز ابزارهایی که استفاده می‌شد تفاوت زیادی با ابزارهای قدیمی‌تر نداشت و حتی پیشرفت خاصی هم نکرده بود. برای بریدن چوب از ابزارآلاتی مثل اره، تیشه و تبر استفاده می‌شد. همچنین شکل دهی و برش چوب‌ها را با استفاده از اسکنه و گوگ انجام می‌دادند. مارپیچ‌ها، ژیملت‌ها و بریس‌ها نیز جهت ایجاد سوراخ به کار گرفته می‌شد. اما متنوع‌ترین ابزارهای تولید شده در قرون وسطی به آهنگران تعلق داشت. سندان، سکویی بود که فلز را روی آن گذاشته و با چکش زدن شکل می‌دادند. برای شعله ور نگه داشتن آتش از دم و برای انتقال آهن از کوره به بیرون نیز از انبر استفاده می‌شد.

قرون وسطی

 

تحول ابزارآلات در عصر صنعتی

بعد از قرون وسطی دوره رنسانس شکل گرفت. در این دوره از سبک زندگی انسان‌ها تا نحوه پوشش و استفاده از ابزارها دچار تغییرات زیادی شد. این دوره در واقع مابین قرون وسطی و عصر جدید قرار دارد و به خاطر تغییرات زیادی که رخ داد دارای اهمیت زیادی است. پس از رنسانس، عصر صنعتی شکل گرفت. دلیل این نامگذاری، تبدیل اقتصاد کشاورزی که تا دوره قرون وسطی رواج داشت به اقتصاد صنعتی است که باعث ایجاد تغییراتی شد. در صنعت ابزارهای دستی جای خود را به ماشین آلات بزرگتر دادند. این باعث پیدایش کارخانجات بزرگ شد که با استفاده از ماشین‌ها و ابزارهای قدرتمند محصولات بیشتری تولید و عرضه کردند. انقلاب صنعتی در قرن 18 میلادی اتفاق افتاد و طی چهار مرحله یا چهار دوره ابزارهای پیشرفته‌تر وارد چرخه تولید شد.

دوره اول

در این دوره از نیروی بخار استفاده شد و برای اینکه روند تولید محصول افزایش یابد آن را مکانیزه کردند. چرخ‌های ریسندگی که در این دوره ساخته شد حداقل 8 برابر بیشتر از قبل نخ تولید می‌کرد. با وجود اینکه استفاده از بخار از قدیم مرسوم بود اما در دوره صنعتی نقش پر رنگ تری پیدا کرد. پیشرفت در ساخت ابزارهای بزرگتر و قدرتمندتر باعث افزایش مشاغل جدید شد.

دوره دوم

در قرن 19 میلادی با اختراع برق روند تولید، شکل دیگری به خود گرفت و ابزارآلات و ماشین‌هایی ساخته شد که با برق، کار می‌کردند. نتیجه آن افزایش سرعت در میزان تولید محصولات بود. عملا استفاده از نیروی بخار به دلیل ناکارآمدی کنار گذاشته شد. خطوط تولید و مونتاژ که از دستگاه‌هایی پیچیده تشکیل شده بودند در این دوره ایجاد شدند.

ابزارالات مدرن

 

دوره سوم

در قرن بیستم و دهه هفتاد میلادی، ابزارها در واقع تبدیل به ماشین آلات قدرتمند شده بودند و به صورت وسیع‌تری کار می‌کردند. ماشین آلات در این دوره به وسیله رایانه‌ها قابل برنامه ریزی بودند. بنابراین به دلیل دخالت کمتر انسان ها در روند تولید، میزان خطای انسانی به حداقل رسید.

دوره چهارم

در حال حاضر در دوره چهارم به سر می‌بریم و ابزارها شکل جدیدتری به خود گرفته‌اند. علاوه بر اینکه برخی از آنها با نیروی برق، کار می‌کنند قابلیت اتصال به شبکه اینترنت و برنامه ریزی را نیز پیدا کرده‌اند.

تحول ابزارآلات در عصر مدرن

در عصر حاضر برخی ابزارآلات علاوه بر حفظ کارکرد خود مجهزتر شده و حتی در برخی موارد به شکل موثرتری قابل استفاده هستند. به عنوان مثال ابزاری مثل اره، همچنان شکل دستی آن برای انجام برخی کارهای کوچک روزمره وجود دارد و تولید می‌شود. اما در صنعت از اره‌های بزرگی که با نیروی برق، کار می‌کنند و قادرند تنومندترین درختان را در کمترین زمان برش دهند استفاده می‌شود. این نشان دهنده تاثیر تکنولوژی در ساخت ابزارهایی است که در روزگاران قدیم به صورت دستی و برای انجام کارهایی محدود به کار گرفته می‌شد.

در عصر حاضر ابزارهای زیادی تولید می‌شود که شاید مشابه آن در گذشته وجود نداشته است. با تخصصی شدن مشاغل، ابزارها و ماشین آلات مورد نیاز آن نیز تخصصی شده و بر اساس شرایط کار طراحی و تولید می‌شوند. به طوری که هم در منزل و هم در محل کار قابلیت استفاده دارند و بدون آنها قادر به انجام کار نخواهید بود. امروزه انسان‌ها با استفاده از این وسایل ضروری، به راحتی قادر هستند دنیای خود را تغییر دهند.

ابزار الات صنعتی

استفاده از انواع ابزار دستی در خلق آثار هنری نیز تاثیر چشمگیر در رونق آن داشته است. برخی از صنایع دستی که از روزگاران دور طراحی و ساخته می‌شد امروزه با استفاده از ابزارهای امروزی زیباتر و با ظرافت بیشتر خلق می‌شوند. این در کیفیت اثر و زیبایی و ماندگاری آثار تولید شده تاثیر چشمگیری داشته است. همچنین برخی آثار هنری جدید که در همین قرون حاضر ساخته می‌شوند و قدمت زیادی ندارد نیز از همین ابزارهای موجود کمک می‌گیرند. در واقع ابزارها کمک می‌کنند انسان بتواند تخیلات و رویاهای خود را با استفاده از مواد موجود در طبیعت به عرصه ظهور برساند. این امر موجب پیدایش آثاری خاص و ماندگارتر می‌شود. سیر تکامل ابزارها در دوران معاصر بیشتر از گذشته است.

تمامی این اطلاعات با تحقیق از مقالات و گزارشات معتبر انجام گرفته شده است. در ادامه برخی از منابع را برای شما آوره ایم.

منابع:

https://www.history.com/news/hunter-gatherer-tools-breakthroughs

https://humanorigins.si.edu/evidence/behavior/stone-tools

https://www.history.com/topics/pre-history/iron-age

https://kidzfeed.com/iron-age-tools-and-weapons/

https://ronixtools.com/en/blog/power-tools-invention-histor

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *