مقالات

معرفی الماس شیشه بری و نحوه ی کار با آن

الماس شیشه بر

الماس شیشه بر

شیشه ماده ای شکننده و در عین حال بسیار پرکاربرد است. با توجه به این موضوع، برش آن مرحله ای بسیار حساس می باشد که باید با دقت و ظرافت خاصی انجام شود. در گذشته برای برش شیشه از میله های آهنی گرم شده استفاده می کردند که این کار باعث تیز شدن لبه ی شیشه های بریده شده می شد. پس از مدتی برای شیشه بری از شیشه بر های سر الماسی استفاده می کردند. این ابزار برش شیشه را بسیار دقیق انجام می داد.

امروزه الماس شیشه بر یکی از ابزار بسیار پر کاربرد برای شیشه بری در صنعت و کارگاه ها می باشد. برای کار با این وسیله باید از مهارت و تجربه ی کافی بر خوردار باشید زیرا در صورت انجام یک اشتباه، شیشه شکسته می شود و دیگر قابل استفاده نخواهد بود. الماس شیشه، بر خلاف نامی که دارد از جنس الماس نیست. به علت قیمت بسیار بالای الماس، برای ساخت الماس شیشه بر از سنگ هایی مانند تنگستن استفاده می شود.

الماس شیشه بر

نحوه ی کار با الماس شیشه بری

  • برای شروع کار، ابتدا شیشه را بر روی سطحی مناسب قرار دهید. در صورت امکان کار خود را روی یک سطح وسیع انجام دهید. توجه کنید که برش شیشه بر روی سطوحی مانند فرش و موکت انجام نشود تا جمع کردن خرده شیشه ها راحت تر انجام شود و شیشه دچار خراشیدگی نشود.
  • برای برش شیشه از دستکش ایمنی مناسب استفاده کنید تا دست شما دچار خراشیدگی نشود.
  • در صورت نیاز سطح شیشه را با مواد پاک کننده تمیز کنید زیرا وجود آلودگی بر روی شیشه باعث می شود برش به خوبی انجام نشود.
  • مسیری که می خواهید برش دهید را توسط یک خط کش دقیق مشخص کنید و توسط الماس شیشه بر بر روی آن شیار ایجاد کنید. برای خط انداختن یا ایجاد شیار نیازی به فشار زیاد بر روی سطح نیست. همچنین توجه کنید فشاری که بر روی شیشه وارد می کنید، در تمام نقاط شیشه یکسان باشد.
  • برای راحتی کار هنگام برش می توانید از نفت سبک یا روغن شیشه بری بر روی سطح کار استفاده کنید.
  • اگر شیشه پس از ایجاد خراش از محل مورد نظرتان جدا نشد، به آرامی ضربه بزنید تا دو تکه از هم جدا شوند.
  • پس از پایان کار می توانید به وسیله ی سوهان یا سنباده، تیزی های لبه ی شیشه را صاف کنید.

در ویدیو زیر نحوه ی برش شیشه توسط الماس شیشه بری نشان داده شده است.

 

انواع الماس شیشه بر

الماس های شیشه بر در دو مدل مدادی و پیستولی موجود هستند.

الماس شیشه بر مدادی: بدنه این نوع از الماس شیشه بر فلزی است و بر روی آن آج هایی قرار دارد که می توان از آن برای سنباده زنی لبه های تیز شیشه پس از برش استفاده کرد.

الماس شیشه بر پیستولی: برای رسم اشکال منحنی از این نوع الماس شیشه بر استفاده می شود. بیشترین کاربرد این شیشه بر در تکنیک تیفانی گلس می باشد. تیفانی گلس تکنیکی برای ساخت طرح های تزیینی شیشه ای می باشد که در آن تکه های برش داده شده شیشه را طبق الگو های از قبل تعیین شده، دور یک قطعه به یکدیگر می چسبانند.

هم چنین این ابزار بر اساس جنس دسته، به دو بخش دسته چوبی و دسته نفتی تقسیم می شوند که می توان به الماس شیشه بر قلمی نفتی، قلمی چوبی، قلمی آهنی، تفنگی، هارد متال و… اشاره کرد.

استفاده از الماس شیشه بر در تکنیک تیفانی گلس

نیش الماس

نیش الماس نیش الماس وسیله ای است که بر روی شیشه بر نصب می شود. نوع نیش الماس متناسب با ضخامت شیشه ای که برش می دهید متفاوت است. برای برش شیشه هایی که ضخامت آنها زیاد است از نیش زبر بر و برای برش شیشه هایی که نازک هستند از نیش نرم بر استفاده می شود. در صورت استفاده ی مداوم از شیشه بر ممکن است نیش الماس کند شود. در این صورت می توانید به راحتی یک نیش الماس جدید تهیه کرده و بر روی شیشه بر نصب کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *